Детайлно за оперативните разходи (част 1/3)
- On May 13, 2022
Автор Екатерина Котева
Май 2022
Бележка:
Темата за оперативните разходи в бизнеса е обширна и детайлна, изисква внимание и концентрация и затова е представена в 3 части. Опитала съм да развия частите самостоятелно, но със сигурност читателят ще добие най-добра представа за съдържанието, ако следва хронологичната им последователност.
Част 1 – Въведение:
Ще започна този пост с уговорката, че не съм счетоводител и погледът ми върху разходите е култивиран от бизнес нужди, цели и задачи и не се изчерпва или припокрива напълно с данъчно-счетоводните стандарти. Практиката ни дотук ми дава възможност да оценя работата със счетоводните отдели на клиентите ни като взаимодействие с висока добавена стойност за организацията. Обичайно нашата намеса във вътрешната организация и комуникация „помага в превода“ между финансово-счетоводния регистър за вече случилите се събития и управителя-предприемач, който търси пазарните възможности и реализира плановете за бъдещо развитие на фирмата.
Подходът, който предлагаме е здравословна комбинация между наложена дисциплина, ритъм и фокус върху „цифрите на бизнеса“ и тълкуването им в полза на решенията за развитие и регулярна оценка на постиженията.
Наблюдаваме, че в по-малките организации решенията за разходите се вземат най-често (и понякога САМО) от най-високото ниво – от собственика или от оперативния управител.
В по-голямата си част тези решения се отнасят до различни групи разходи, които обобщавам тук с термина „оперативни“:
– покупки на стоки, суровини и материали;
– услуги от транспортни и складови оператори и куриери;
– търговски и рекламни разходи, вкл. бонуси и комисионни по сделки;
– заплати, бонуси, осигуровки, разходи за командировки, обучения и тн;
– ремонт и поддръжка на превозни средства, горива, наеми, сметки за вода, газ, ток, лихви по кредити и прочие.
Безспорно! Нужен е контрол от най-високо ниво и сигурност, че се разходва добросъвестно и само толкова, колкото наистина трябва.
Отговорността за разходите е висока и понякога натрупва усещане в управителя, че само един плаща сметките, а другите живеят лесно и нехаят.
В контекста на настоящата несигурна пазарна среда, на ускоряващата се инфлация и с очакването за дефицити от всякакъв род, темата за управлението на разходите на фирмата е повече от актуална.
По-нататък ще Ви разкажа повече за нашия подход към управлението на разходите. Той изисква еднократно усилие, с цел въвеждане на определен ред в сметките и в отчетността на фирмата. Гарантирано бързо ще изпитате „глад“ за регулярно проследяване на движението на разходите по предложения модел, без това да Ви коства допълнителни усилия и без да сте затънали в детайлите. Моделът ще Ви подсказва къде е нужна Вашата намеса , за да оптимизирате резултата. В резултат, ще бъдете по-спокойни, тъй като реално ще контролирате състоянието на Вашия бизнес.